Varšava/Londýn/Bratislava 8. apríla (TASR) - Od rozhodnutia, podľa ktorého bude 8. apríl aj Medzinárodným dňom Rómov, uplynie 35 rokov. Tento dátum prijali v roku 1990 delegáti neďaleko Varšavy na štvrtom Svetovom kongrese Rómov (Romano kongreso lumiakro), organizovanom Medzinárodnou rómskou úniou (International Romani Union, IRU). Výber dátumu 8. apríla má súvislosť s pripomienkou prvého celosvetového stretnutia Rómov, ktoré sa konalo od 8. do 12. apríla 1971 v Orpingtone pri Londýne.
Pred 54 rokmi sa v Orpingtone stretli zástupcovia Rómov z rôznych krajín sveta na prvom rómskom kongrese, ktorý sa zaradil medzi najvýznamnejšie v histórii Rómov. Stal sa prvým oficiálnym a jednotným politickým vystúpením Rómov. Rómske delegácie zo 14 štátov vtedy deklarovali spoločný pôvod, odmietli nesprávne pomenovania „Cigáni, Zigeuner, Gipsy“, ktoré po stáročia znamenali očierňovanie, marginalizáciu a vylúčenie. Taktiež sa prihlásili ku krajine svojho pôvodu - Indii.
Účastníci prvého kongresu prijali rómsku zástavu: dovtedajšie dva pruhy - modrý (symbol neba) a zelený (spätosť Rómov s prírodou) doplnil v strede červený kruh, symbol ašókačakry. Delegáti schválili aj medzinárodnú hymnu s názvom Geľem, geľem, pochádzajúcu zo starobylej piesne známej pôvodne v Rumunsku a Srbsku.
Československo na prvom rómskom kongrese zastupovali Miroslav Holomek a Ján Cibuľa, ktorý pochádzal zo slovenského Klenovca. Ján Cibuľa patrí medzi najvýznamnejšie rómske osobností Slovenska. V čase konania kongresu žil vo Švajčiarsku, kam emigroval po roku 1968. V roku 1978 bol hlavným organizátorom druhého kongresu Rómov, ktorý sa uskutočnil v Ženeve a zúčastnilo sa na ňom viac než 120 delegátov.
Delegáti prvého kongresu založili aj novú medzinárodnú organizáciu Rómov - Union Romani (Únia Rómov), ktorá zastupovala 71 rómskych organizácií z 21 štátov. V marci 1979 sa Únia Rómov stala poradným orgánom Organizácie Spojených národov (OSN). V súčasnosti sa nazýva Medzinárodná rómska únia (IRU).
Podkomisia OSN pre prevenciu diskriminácie uznala Rómov ako svojbytnú národnú etnickú skupinu v roku 1997. O dva roky neskôr sa Medzinárodná rómska únia stala členom sekcie mimovládnych organizácii pri OSN.
Rómovia sú druhou najpočetnejšou menšinou v Slovenskej republike. V roku 1991 prijala slovenská vláda Zásady vládnej politiky k Rómom. Základnou tézou dokumentu bolo uznanie etnickej svojbytnosti Rómov na úrovni ostatných menšín. Zrovnoprávnili sa tak s ostatnými národnostnými menšinami a počas sčítania obyvateľov v roku 1991 sa mohli k tejto národnosti prihlásiť.
Medzinárodný deň Rómov nie je teda len dňom prezentácie rómskej kultúry, histórie, jazyka či tradícií, ale aj pripomenutím snahy Rómov o sebaurčenie a uznanie za národnostnú menšinu.